Green Day
A Green Day kaliforniai punk rock együttes. 1989-ben tűnt fel 1000 hours című kislemezével. Elődjének tekinthetjük a két alapító tag előző formációját, aSweet Children együttest, amelyet a két jó barát elég fiatalon, alig tizennégy évesen alapított. Jelenlegi tagjai Billie Joe Armstrong énekes és gitáros, Mike Dirnt basszusgitáros és vokálos, illetve Tré Cool dobos és vokálos. Koncertjeiken még a csapat tagjai Jason White gitáros, Jason Freese billentyűs, szaxofonos, harsonás, Mike Pelino gitáros és Ronnie Blake, aki trombitán játszik.
Legsikeresebb albumuk az az 1994-ben kiadott Dookie, amelyből világszerte húszmillió példányt adtak el, és ennek köszönhetően nagy hírnévre tettek szert. Ezután már csak a 2004-ben megjelent American Idiot elnevezésű albumuknak sikerült hasonló népszerűséget hoznia, amely világszerte tizenötmillió példányban kelt el. Összesen 65 millió példányban keltek el az albumaik, ebből 24 millió az Amerikai Egyesült Államokban.
Billie Joe Armstrong és Mike Dirnt 1986-ben mindössze tizennégy évesen alapították meg a Sweet Children együttest a kaliforniai Rodeóban. Armstrong volt az énekes és gitáros, Dirnt a vokálos és basszusgitáros. Első fellépésük 1986. október 17-én volt Vallejoban, Kalifornia államban, a Rod’s Hickory Pit nevezetű helyen, ahol Billie Joe édesanyja dolgozott.
1990-ben az együttes úgy döntött, hogy a Sweet Childrent Green Day-re keresztelik át. Már ebben az évben csatlakozott a bandához John Kiffmeyer (Al Sobrante) dobos. A Green Day számot Billie Joe Armstrong írta első élményeiről a marihuánával.
Hamarosan az együttes szerződést kötött egy Kaliforniai kiadóval, a Lookout! Recordsszal. Ekkor készítették el első EP-jüket, ami a 1 000 Hours címet kapta, majd ezt követte 1990-ben az első album 39/Smooth címmel. Nem sokkal az album megszületése után Kiffmeyer dobos távozott az együttesből, és helyére Tré Cool került. Még ezen a nyáron elindult az első turnéjuk is, egyelőre még az ország határain belül.
A második albumuk 1991-ben készült el és a Kerplunk címet kapta. 1992 és 1993 számukra csaknem teljes egészében a turnékról szólt, amelyek immáron világra szólóak voltak, így koncerteket adtakEurópában is. Népszerűségüket bizonyítja, hogy Kerplunk! elnevezésű albumukat csak Amerikában közel ötvenezer példányban adták el.
Az elért sikereken felbuzdulva nem sokkal a Kerplunk! album megjelenése után elhagyták a Lookout! Records kiadót és az ígéretesebbnek látszó Reprise Records vette őket a szárnyai alá. Ezt a rajongók egy része nem éppen tolerálta, de ekkor már készült az újabb nagylemez, amelyet 1994. február 1-jén ki is adtak, a címe pedig Dookie lett. Ez az album nagy ugrás volt számukra. A Basket case ésLongview illetve When I Come Around című számaikat már az MTV is előszeretettel sugározta, és toplistákon is előkelő helyeken szerepeltek. A Green Day ebben az évben indult első világ körüli turnéjára is, valamint részt vettek az 1995-es Woodstock fesztiválon.
Alig több mint egy évvel követte ez az újabb albumuk, az 1995. október 10-én megjelent Insomniac névre hallgatott. Ez a lemez már nem szárnyalhatta túl az előzőt. A Dookie popos jellegét a szürke, kissé elborult témák váltották fel. J.A.R. című számukat például az Angus című filmben hallhatjuk viszont, ami eredetileg egy (később, 2000-ben, autóbalesetben elhunyt) barátjukról szól. Ez az időszak díjakban mindenesetre nem volt szegényes. Az 1996-os MTV által meghirdetett American Music Awardson három, az év legjobb előadója, a legjobb heavy metal/hard rock előadó és a legjobb alternatív előadó kategóriákban, illetve a „Walking Contradiction” című számukhoz készült videoklippel a Grammy gálán az év legjobb videoklipjének címén kívül még a szintén az MTV által meghirdetett MTV Video Music Awardson legjobb különleges effektek díját söpörhették be. Ezt az időszakot pár hónapos pihenés szakította meg, amely miatt több fellépést is lemondtak.
Az ezt követő 2000-ben megjelent Warning című lemez is az előző album által megkezdett irányvonalat követte, ezzel együtt a változásokat a banda tagjain is észrevehettük. Változott a zene hangulata, és már a szövegek is másképpen szólnak. Az eddigi sikerekhez képest ezt akár a mélypontnak is tekinthetjük, de ezt valahogy mégis cáfolni látszik a tény, hogy a 2001-ben megrendezett Kaliforniai Zenei Díjátadó gálán a kilenc díjra jelölésből mind a kilencet be is gyűjtötték.
2001-ben megjelent válogatáslemezük, az International Superhits, amelyen az eddigi legnagyobb slágereiken kívül két új szerzemény is szerepelt, Maria és Poprocks & Coke címmel.
2004 szeptemberében jelent meg az új album, az American Idiot, amely újabb világsikereket érhetett el. A stílusváltás itt már véglegesnek tűnik, az ekkor immáron 15 éves együttes elszakadt a punk stílustól és a rock illetve pop egyvelegét tálalta felénk. Az album címe is azt mutatja, hogy teljesen más szemszögből tekintenek a dolgokra. Szövegeikben már megvillannak politikai szurkálódások is, mindenesetre ezzel az albummal újra lázba tudták hozni a rajongókat, és újabb díjak bezsebelésére nyílhatott alkalmuk.
2009 május 15-én hosszas várakozás után megjelent az együttes legújabb nagylemeze 21st Century Breakdown címmel. A lemez eddig alapvetően pozitív kritikát kapott és két hónap alatt elérte az Egyesült Államokban az aranylemez státuszt.[2] Az American Idiot koncepcióját követve a dalok itt is lineárisan épülnek fel egy pár, Christian és Gloria története köré. Az album három felvonásra van osztva: Heroes and Cons (Hősök és Csalók), Charlatans and Saints (Sarlatánok és Szentek), valamint Horseshoes and Handgrenades (Patkók és Kézigránátok).[3] Nem sokkal a lemez megjelenése után a Wal-Mart üzletlánc bojkottálta a lemez forgalmazását, mert szerintük a '21st Century Breakdown' sérti a közízlést, és a korongon található számok fiatalkorúaknak egyáltalán nem ajánlhatók. Az áruházlánc addig nem volt hajlandó forgalmazni a lemezt, ameddig a zenekar el nem készíti belőle a “clean” verziót, amelyen nincsenek 'korhatáros' szövegek. A történtekkel kapcsolatban Billie Joe a következőket nyilatkozta: „A Wal-Mart a legnagyobb áruház az országban, de nem hajlandó kitenni a lemezt a polcra, mert azt akarja, hogy cenzúrázzuk. A válaszunk rövid volt, de egyértelmű: nem! Sosem csináltunk ilyesmit, és nem fogunk a jövőben sem. Ilyenkor úgy érezzük magunkat, mintha 1953-ban lennénk. Ráadásul szerintem semmi mocskos nincs ezen az albumon.” Megegyezés nem született, és a Wal-Mart szóvivője elmondta: „Az előadón múlik, hogy hajlandó-e más verzióban is kiadni a lemezt. Ez esetben a zenekar úgy döntött, nem teszi meg ezt a lépést, így sajnos nem tudjuk árusítani az albumukat.”[4]
A Green Day kapta a 2009. év legjobb rockalbumáért járó Grammyt.
Billie Joe Armstrong egy munkáscsalád hatodik gyermekeként született 1972. február 17-én Rodeóban, Kalforniában. Édesapja, Andy jazz dobos és kamionsofőr volt, míg édesanyja, Ollie pincérnőként dolgozott egy Rod’s Hickory Pit nevű vendéglőben. Énekelni 5 évesen kezdett, amikor is bejárt a közeli kórházba énekelni a betegeknek, hogy azok jobban érezzék magukat. Ebben az évben a Fiat Records felvett vele egy számot Look For Love címmel, amit ő írt. Az első elektromos gitárját 11 éves korában kapta édesapjától, és elnevezte „Blue”-nak, mert egy kék Fernandes Stratocaster volt. Billie Joe még mindig használja ezt a gitárt és több másolata is van róla. Mikor Billie 11 éves volt, édesapja nyelőcsőrákban elhunyt. Még ebben az évben Billie Joe találkozott Mike Dirnttel az iskolájuk menzáján. Két évvel édesapja halála után édesanyja hozzáment egy másik férfihoz, akit ő és testvérei ki nem állhattak. Kamaszként metált hallgatott, de miután hallotta a Sex Pistols Holidays In The Sun című számát elragadta a punk. Először a John Swett majd a Pinole Valley középiskolába járt ahonnan 1990. február 6-án kilépett zenei karrierje érdekében. Középiskolás évei alatt kapta a "Two Dollar Bill" becenevet, mivel 2 dollárért árult füves cigit.
1987-ben Billie Joe megalapította első zenekarát,a Sweet Childrent, gyerekkori jó barátjával Mike Dirnt-tel. 1989-ben Al Sobrante dobos is csatlakozott a bandához és átkeresztelték magukat Green Day-re, a marihuána szeretete miatt. Még ebben az évben felvették első lemezüket, a 1,039/Smoothed Out Slappy Hourst a Lookout! Records-nál. Sobrante elhagyta a zenekart az egyetem miatt, és mivel ezt nem tudatta Billie Joe-val, ő Al tudta nélkül helyettesítette őt egy másik dobossal, Tré Cool-lal, aki már szerepelt második albumukon, a Kerplunk!-on. Következő albumukkal, a Dookie-val (1994) világhírnévre tettek szert és az egyik legmeghatározóbb punk-rock zenekarrá nőtték ki magukat az évek során.
Billie Joe játszik még a Pinhead Gunpowderben és a The Networkben, illetve játszott a The Influentsben, a Corrupted Moralsben, a Rancidben, a the Lookoutsban, a Goodbye Harryben és a Blatzben.
"Blue" nevű gitárját a Green Day korai idejében használta. A gitár szintén feltűnik több videoklipben, például a Longviewban, a Hitchin' a rideban és a Minorityben. Billie Joe a Blue-másolatokat koncerteken használja. Manapság főleg Fender és Gibson gitárokat használ. A Fender gyűjteményében van: Stratocaster, Jazzmaster, Telecaster, ezeken kívül használ Gretsch gitárokat és a Fernandes "Blue"-t. A kedvenc gitárja egy 1956 Gibson Les Paul Junior amit "Floyd"-nak hív. Ezt a gitárt 2000-ben vette a Warning című CD-jük felvétele előtt. Billie Joenak van saját Gibson Les Paul Junior ága.
1990-ben Minneapolisban találkozott először későbbi feleségével Adrienne Nesserrel. 1994. július 2-án házasodtak össze egy 5 perces ceremónián. Az esküvő után Adrienne észrevette, hogy terhes. Fiuk, Joseph Marciano Armstrong 1995 februárjában született. Három évvel később, 1998. szeptember 12-én született második fiuk, Jakob Danger Armstrong. Egy 1995-ös interjúban biszexuálisnak vallotta magát.[1]